Když padá listí… aneb Nejen listopadové tipy pro společné rodinné chvíle

Znáte ten výrok: „Každé dítě je umělcem, dokud mu někdo nepoví, že umělcem není.“? Myslím, že to řekl John Lennon, ale to není podstatné. Podstatné je to, že na této větě je mnoho pravdy, a záleží jen na nás dospělých, jestli naše děti přetrvají umělci v přímém nebo přeneseném významu do dospělosti.

 

Smyslem tohoto článku není filozofování o potenciálu každého dítěte nebo poučování o tom, jak rozvíjet jednotlivé dětské talenty. O zmíněných tématech se můžete dočíst třeba v článku Jak rozvíjet dětskou fantazii a proč je důležité chránit víru v zázrakyHračky, které baví a rozvíjí – pytlíkové výměny a praktické hračkyVybarvujeme mandaly a… vlastní přáníV čem spočívá tajemství šťastného a naplněného života v dostatku?

Tentokrát bych se s vámi jednoduše chtěla podělit o několik společných aktivit, které provozujeme během chladnějšího období, jež je na první pohled méně vlídné pro delší vycházky, které představuje klid a odpočinek všeho v přírodě a které pomalu, ale jistě klepe na dveře. A protože jsme na přelomu měsíců, kdy překrásně zbarvené stromy ztrácejí svoji zdobnost, začneme právě tímto.

 

Když padá listí…

Věřím, že nejsem sama, koho každé roční období okouzluje svou neobyčejnou hojností. U podzimu je to mistrovská paleta chutí a barev, která se odráží jak v úrodě, tak i v okolní přírodě. A když listy začnou padat, spontánně je sbírá a obdivuje dítě i dospělý. A pak z nich vyrábíme spoustu krásných věcí a při tom zažíváme mnoho rodinné pohody a zábavy.

Na četná přání našich příznivců a přátel jsme nafotili některé naše výtvory inspirované podzimní přírodou. Namísto návodu připojujeme snímky všeho, co potřebujete k jejich výrobě. Kdybyste i přesto měli dotazy ohledně jednotlivých technik, ráda je zodpovím v komentářích. Je třeba dodat, že se nejedná o nic nového. Jsou to staré dobré nápady, které jsme ozvláštnili něčím ze sebe.

Velkou odezvu na sociálních sítích vyvolala naše koláž z podzimního listí, na jejíž vytvoření potřebujete pouze tři složky, a to pastelky, čistý list papíru a spadané listy. Pokud se chystáte na lampionový průvod, určitě vyniknete s podobným kouskem (v menším rozměru s pomocí pevného drátku lze zavěsit třeba na dřevěnou tyč nebo obyčejný klacík). A dveře si tentokrát můžete ozdobit pro změnu nikoliv věncem, ale podobnou visací ozdobou.

P1090491_1

P1090494_1

P1090548_1

P1090570_1

P1090594_1

P1090614_1

Volnost své i dětské fantazii můžete dopřát třeba při vytváření podobných stromů na papíře…

P1090559_

P1090580_1

P1090576_1

P1090573_1

 

A co dál?

A dál je to jen a jen na vás, co uznáte pro své ratolesti za vhodné. Záměrně nechávám stranou běžně rozšířené, moderní varianty a vřele doporučuji čtení v rodinném kruhu. U nás je v současné době (synovi je skoro šest) oblíbená kniha Skřítek Rozekvítek – Rok v přírodě od autorky Hany Primusové, která je šikovným průvodcem jednotlivými měsíci v roce a nenuceně učí člověka vnímat přírodu v souvislostech. Je doplněna krásnými ilustracemi, které jen zvyšují hodnotu napsaného. Mimochodem, kniha je skvělým pomocníkem v případě domácího vzdělávání.

P1090633_1

 

Dále upřímně doporučuji šestý díl z knižní série od Vladimíra Megreho s názvem Rodová kniha (více o knihách v článku Kniha jako lék, rádce i inspirace), obzvlášť pro ty, co mají děti přibližně ve stejném věku. Autor mimo jiné popisuje nevšedně přirozený způsob výchovy a komunikace se svým tehdy šestiletým synem. Kniha je nesmírným zážitkem a ponaučením jak pro dospělého, tak i pro dítě.

Už rok nás oslovují příběhové kostky, které zakoupíte v obchodě nebo vyrobíte doma. Dle mého názoru představují skvělou aktivitu, která podporuje v dětech rozvoj fantazie a vyjadřovacích schopností, učí je pracovat s obrazem a rychlostí myšlení.

Zručná mužská ruka může přispět k dílu třeba něčím podobným, jako je na obrázku… Je to obzvlášť úspěšné a přínosné, pokud máte syny.

 

Děti nás potřebují

Za mrazivých večerů v teple domova se skvěle hodí všechny aktivity popsané v již zmíněném článku Hračky, které baví a rozvíjí – pytlíkové výměny a praktické hračky a Jak rozvíjet dětskou fantazii a proč je důležité chránit víru v zázraky. A ať už vás nadchne jakákoliv z nich, pamatujte jedno.

Děti potřebují své rodiče. Potřebují nás, naši pozornost, podporu, dobrý příklad a především – bezpodmínečnou lásku!

 

Autor: ilh

Foto: Fotolia.com/pop3, uvedomelyrodic.cz

Comments

comments

Napsat komentář