Vybarvujeme mandaly a… vlastní přání

Děti si vybarvují rády. Samozřejmě ne všechny, ale většinou dobře zvolené omalovánky dokáží potěšit nejen dítě, ale často i dospělého. Vybarvování jako způsob uvolnění a relaxace, alespoň krátké odpoutání se od každodenního shonu, můžeme provádět jak doma, tak i na speciálních kurzech. Ale co vlastně vybarvujeme? Co vybarvují naše děti?

 

Nejspíš to u všech začíná podobně. Květinky, sluníčka a míče střídá Krteček a jeho přátelé, pak přichází nejrůznější dopravní prostředky a dopravní značky, víly, princezny a občas i Josef Lada. Velké oblibě se těší zahraniční hrdinové, jako např. Želvy Ninja, Transformers a další robotické nebo vojenské projevy. A zdá se, že na tom není nic špatného: dítě trénuje ruku, fantazii a představivost. Rozhodně ano, pokud jde o neškodné postavičky „pro děti“. Ale jak je to s posledním příkladem?

Nejspíš nikoho z vás nepřekvapí přesvědčení, že všechno, na co myslím, čemu věnuji svou energii, snahu a pozornost, se jednou dokáže splnit. Člověk se o to alespoň snaží a pevně doufá (někdo věří nebo je zcela přesvědčen), že se tak stane. Platí to v kontextu studia, práce, vztahů, bydlení nebo i pro globálnější cíle. Obraz, kterému jakýmkoliv způsobem věnuji svou energii, sílí. A je to skvělé, za podmínky, že obrazy jsou kladné a přínosné. Jsem přesvědčená, že to platí i pro omalovánky, abych byla konkrétnější, pro OBRAZY a informaci, která se za nimi skrývá. Správný výběr je opět v rukou nás – rodičů.

 

Jiřina Lockerová a Mandaly pro děti i dospělé

Svou první mandalu jsem vytvořila asi před třinácti lety, zcela spontánně, nadšená tehdejšími událostmi a lidmi, kteří mě obklopovali. Přiznám se, že nejsem typ člověka, který by vyhledával cílené meditace v kruhu mandal, ale věřím, že tyto obrazy mají svou sílu, a pakliže člověk věří, dokáží v něm podporovat světlo a podněcovat tvořivé schopnosti. Má první mandala, kterou vidíte v úvodu článku, byla na dlouho poslední, až jsem se ocitla v Ládví a poznala ženu jménem Jiřina Lockerová.
Ze začátku to byla jen příjemná žena od vedle, tichá, slušná, s nepatrným úsměvem. Pak přišlo uvědomění, že Jiřina Lockerová je vlastně známá akademická malířka, ilustrátorka naučných knih a knih pro děti (kdo máte doma leporela na téma zvířecích mláďat apod, schválně si zkontrolujte autora). No a později, po tom, co jsem se seznámila s další tvorbou této skvělé umělkyně, a po osobním setkání se „jen příjemná žena“ v mém povědomí stala neobyčejně klidným, rozvážným, pozitivním a talentovaným člověkem, který úspěšně realizuje své skvělé nápady.

P1080624_1              DĚTSKÉobálkaWeb_1

12 Poma_ha_s_ mi_1              Detska_Bar4B_1

 

Jedním z nich je kniha Mandaly pro děti i dospělé, která představuje soubor 24 černobílých mandal. Mandaly, z nichž každá má svůj název a tematicky laděný verš, nejprve vznikaly pro děti. Později ale autorka během svých seminářů došla ke zjištění, že pokud si nějakou mandalu vybere k vybarvení dospělý člověk, zvolený obraz může vypovídat o určitých negativních okamžicích z jeho dětství, které zůstaly nevyřešené a které provázejí dotyčného na jeho cestě životem. Relaxace při vybarvování mandaly a jednotlivá slova verše mohou člověku pomoci k uvědomění si souvislostí, uvolnění pomyslného uzlíku nebo nalezení řešení v nelehké situaci. Kniha je tedy určena dítěti v každém z nás a je skvělou příležitostí, jak si odpočinout (ať už o samotě, nebo společně s dětmi), procvičit si práci s pastelkou nebo najít cestu ke kreslení, zklidnit se a třeba se i zamyslet nad svým životem.

 

Splní se to, na co myslíte

Síla lidské mysli je obrovská. Tak proč bychom ji nevyužívali cíleně a také v kontextu omalovánek? Želvy Ninja můžeme nahradit vlastními motivy, do nichž společně s dítětem vložíme světlou myšlenku, která bude prospěšná a bude podporovat v dítěti dobré vlastnosti a talenty. Navíc je známo, že děti si váží toho, co si s nimi společně vyrobíte, a tedy i vybarvování podobného obrázku bude pro ně silnějším zážitkem.

P1080625_1              P1080628_1

 

No a my dospělí? Opět pod vlivem okolností mě napadlo si vytvořit tentokrát vlastní mandalu a vložit do ní všechna svá přání. Už je také vybarvená…

 

Autor: ilh

Ilustrace: Jiřina Lockerová

Foto: uvedomelyrodic.cz

Comments

comments

2 thoughts on “Vybarvujeme mandaly a… vlastní přání

Napsat komentář