Hračky, které baví a rozvíjí – pytlíkové výměny a praktické hračky

Tak už se stalo, že děti a hračky k sobě neodmyslitelně patří. Vyžadujeme po dětech, aby si hrály (v některých domácnostech: hrály a nerušily), a proto je zásobujeme množstvím nejrůznějších barevných předmětů určených právě k těmto účelům. Hračky často ani nemusíme kupovat, rádi nám je donesou přímo domů rodinní příslušníci, přátelé a další lidé, kteří chtějí udělat dítěti radost. A dítě tu radost samozřejmě má. Protože si vlastně chce hrát. Chce hrát hru, která se jmenuje „poznávám svět“…

 

A najednou dostane do rukou plastovou příšerku v neobvyklých barvách, která na něj bliká a vydává podivné zvuky. Čemu se naučí? A jak dlouho si s ní bude hrát? Nemá to vůni ani chuť, a to nemluvím o dalších aspektech komunikace, rozvoji fantazie a osobních dovedností dítěte.

 

Přirozená cesta rozvoje osobnosti

Bohužel se dnešní společnost výrazně vzdálila od přirozeného poznávání světa. Představa kojence nebo batolete, které leží samo v trávě a prohlíží si berušku nebo jiného brouka, jenž mu leze po ruce, ochutnává a vnímá vůni bylin a při tom pozoruje chvění trávy v lehkém větříku, bude nejspíš pro mnohé z těch či oněch důvodů odstrašující a také vlastně nereálná. Nebo skupinka dětí, ušpiněná od hlavy až k patě od bláta, která prokopává cestu vodě a s nadšením pozoruje, jak se ta vlévá do větší kaluže.

Já osobně vnímám tyto představy jako ideální způsob nenuceného, efektivního rozvoje a poznávání všeho kolem. V podobných situacích dítě hračky ani nepotřebuje, protože by zkrátka odváděly jeho pozornost jiným směrem. Pokud ale patříte do města, o takových scénářích neuvažujete, prozatím nemůžete vašim potomkům nabídnout podobné podmínky, hledáte aktivity pro společné večery nebo hračku prostě chcete a přemýšlíte, po jaké sáhnout, nabízím vám několik dobrých alternativ.

 

Pytlíkové výměny

Představte si hračku, která je vyrobena z příjemného materiálu, je také barevná, navíc skladná, takže si ji snadno vezmete s sebou na cesty, nestojí moc a co je nejdůležitější, zaručeně získá pozornost a lásku vašeho dítěte a bude mu pomocníkem při poznávání světa i v běžných podmínkách např. městského života. Třešničkou na dortu je skutečnost, že takovou hračku si můžete vyrobit sami dle vlastní fantazie a při tom můžete poznat nové, podobně smýšlející lidi.

Před několika lety zakladatelka blogu Růst společně Lucie Tamášová, inspirovaná zahraničním vlivem „busy bags exchange“, uspořádala první pytlíkovou výměnu v ČR. A jak taková výměna funguje a co je jejím výsledkem? Začne to tím, že nadšená organizátorka (většinou se výměn účastní právě maminky, ale ze zkušeností svých kamarádek vím, že jim často pomáhají i partneři) vyhlásí výměnu na svém blogu nebo sociálním profilu. Postupně se přihlašují zájemkyně (15 – 20 maminek), jež nabízí několik variant aktivit (tedy hraček), pro které se hlasuje. Nakonec se zvolí jedna aktivita na každou ženu, která ji vyrobí v množství odpovídajícím počtu účastnic, a termín pro odevzdání hotových výrobků. Ty pak maminky odešlou organizátorce, která je roztřídí do balíčků, v nichž jsou všechny zvolené aktivity po jednom kuse, a pošle je každé účastnici výměny. Cena jedné aktivity se pohybuje kolem 30–50 Kč, při volbě aktivit se bere v úvahu věk dítěte (např. 0–3, 3–6).

Každá rodina nakonec dostane balíček originálních didaktických pomůcek v duchu Montessori, které děti nejen baví, ale také rozvíjí. Jsou to např. nejrůznější skládačky, šněrovačky, hmatové pytlíky, sluchové pytlíky, variace aktivit, které učí děti barvy, písmenka a čísla, zdokonalují jejich motorické dovednosti, pro starší pak hry s biologickou nebo zeměpisnou tématikou apod.

fotky-collage_1              IMG_1227_1

slepice_1              P1230930_1

První pytlíková výměna u nás měla nebývalý úspěch a spustila lavinu dalších výměn, které probíhají jak přes web www.rustspolecne.cz, tak prostřednictvím sociálních sítí nebo diskuzních fór (např. Facebook, Modrý koník ad.). Poslední předvánoční výměny na zmíněném blogu se zúčastnilo přes 160 maminek, další podobná akce je plánována na podzim.

 

Praktické hračky

Nejsem kategoricky proti běžným moderním hračkám – syn je má doma také, dobře ví, co je to Lego a mašinka Tomáš, a rád si s těmito předměty v tradičním slova smyslu hraje. Jsem přesvědčená, že když chce člověk umět v tomto světě fungovat, měl by ho také znát. Zároveň si myslím, že je velmi důležité umět rozlišovat, co má a co nemá smysl, co přináší víc škody než užitku, co brzdí vývoj dítěte a co ho naopak stimuluje. My jako rodiče bychom měli stát za svým vlastním názorem, což někdy vyžaduje hodně úsilí – reklama funguje vychytrale a velmi efektivně.

Ráda bych se s vámi podělila o několik variant „hraček“, které téměř nic nestojí, nemusí se vyrábět, a pokud ano, pak to může být příjemná zábava pro vás i pro děti, v dnešní zrychlené době zklidňují a hlavně rozvíjí dětskou představivost. Doma jim říkáme „praktické“ hračky ze všech zmíněných důvodů, ale také kvůli tomu, že jsou víceúčelové.

P1080479              P1080480

P1080481              P1080492

P1080482              P1080493

 

Jsou to např. fazole, knoflíky, kolíčky, tkaničky, provázky, skládací metr nebo obyčejné voskovky. Všechny tyto věci můžete použít na vytváření nejrůznějších obrázků, tvarů, písmen nebo čísel. Pokud máte doma pár barevných čtvrtek a nůžky, pak společně s dítětem během chvilky vyrobíte skvělou hru, při které pak dítě samo vytváří nejrůznější motivy, učí se barvy a tvary, třeba i v cizí řeči. Je to zcela na vás, jak si to vymyslíte a společně uskutečníte.

 

A s čím si hrají vaše děti?

Pokud doma máte nějaké další originální smysluplné hračky nebo aktivity (ať už koupené nebo vlastnoručně vyrobené) a rádi byste se o ně podělili, neváhejte napsat na email info@uvedomelyrodic.cz, případně zanechte komentář na webu nebo na Facebooku. Dobrých nápadů a zkušeností není nikdy dost, zvlášť když se jedná o správný vývoj našich dětí:)

 

Autor: ilh

Foto: FreeImages.com/Chris Sá, rustspolecne.cz, uvedomelyrodic.cz

Comments

comments

3 thoughts on “Hračky, které baví a rozvíjí – pytlíkové výměny a praktické hračky

Napsat komentář