Kniha jako lék, rádce i inspirace

V životě člověka většinou není mnoho knih, ke kterým by se neustále vracel. Možná dvě nebo tři, anebo jen jedna. Pro někoho je to Bible, pro jiného Dostojevskij nebo Hemingway, a pro mě je to Anastasia. Kniha, která je nejen zdrojem nejrůznějších užitečných informací, praktických rad a skrytých životních pravd, ale také studánkou těch nejčistších emocí a pocitů. Kniha, která léčí, radí a zároveň inspiruje…

 

Když píšu o Anastasii, mám na mysli celou knižní řadu Zvonící cedry Ruska od autora Vladimíra Megreho, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a již téměř dvě desetiletí inspiruje lidi po celém světě. Příběh knih nás přenáší do odlehlé části sibiřské tajgy, kde se autor setkává s mladou ženou Anastasií, jejíž rod po staletí žije v ústraní od civilizace a uchovává neobyčejné znalosti nejen o historii Vesmíru a lidstva, ale také o moderním životě, o příčinách a následcích toho, jak žijeme a co se odehrává v dnešním světě.

 

Kniha jako lék

Anastasia léčí duši i tělo. A třebaže to zní jako klišé, nejedná se o mýtus, ale o přirozenou, logickou zákonitost. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že čtení knihy zvedá náladu, člověku je najednou nějak lépe, lehčeji, klidněji a radostněji. Zvyšuje se životní tonus a tím i kondice.

Navíc informace, která přichází od mladé Sibiřanky, často přímo napovídá, jak postupovat, abychom zlepšili svůj zdravotní stav. Jako příklad uveďme kapitolu Semínko lékař, v níž je přesný návod, jak zasadit semínko, aby zelenina nebo ovoce, které z něj vyrostou, byly pro člověka nejen pouhou stravou, ale plnohodnotným produktem, který posiluje tělo, blaží všechny smysly, ale také léčí neduhy člověka. Mohli bychom dlouho pokračovat ve výčtu. Dodám jen, že v těchto knihách nacházíme přímou nápovědu, jak žít zdravě a šťastně v souznění s přírodou a okolním světem. Zůstává na nás, jakou cestu si zvolíme.

 

P1080322_1

 

Kniha jako rádce

Výčet nejrůznějších užitečných informací a rad, které najdeme v knihách V. Megreho, by mohl být doslova nekonečný. Uveďme především rady z oblasti zemědělství a ekologického způsobu života. Rodičům se nabízí cenná informace o hlavních aspektech, které by se měly účastnit zrození nového člověka, o přirozeném vývoji a výchově dětí, o roli matky a otce v rodině. Člověk v každém věku ocení vyprávění o ideálním způsobu stravování a také o tom, jak hledat svého životního partnera, kam mizí láska v moderním světě a jak ji v rodině uchovat. A to je jenom zlomek toho, co se čtenář může dozvědět.

Pro mě osobně (a myslím, že se se mnou shodne většina příznivců této knižní řady) je jednou z nejcennějších rad informace o životě na Rodových statcích. Zdá se, že je to prozatím jediná racionální a zcelá reálná alternativa života v civilizaci, který se stává čím dál složitějším, závislejším, více unavujícím a frustrujícím. Života, který odvádí člověka od vlastní podstaty a kolikrát nutí zapomínat na to, co je smyslem existence.

 

Kniha jako inspirace

Je řada případů, kdy se v člověku po přečtení Anasiasie otevírají skryté talenty. Někdo začíná psát poezii nebo zpívat, jiný malovat, vyrábět překrásné věci nebo se zabývat činností, kterou nikdy předtím nedělal. Někdo otevře knihu a najde nápovědu, kterou dlouho hledá. Jiný zas získá sílu udělat důležité rozhodnutí atd. Je to zcela individální. Ale co je nejdůležitější, celá knižní řada inspiruje k dobrým mezilidských vztahům, ke šťastnému rodinnému životu, ke svobodnému, maximálně soběstačnému životu v harmonii s okolním světem.

 

Více informací o jednotlivých dílech najdete v sekci Knihy.

 

Autor: ilh

Foto: uvedomelyrodic.cz

 

Mohlo by vás zajímat:

O podstatě rodových statků (reportáž pro TV Natura)

Vyšla audiokniha Anastasia!

Představení na téma z knih Vladimíra Megreho v Léčivém divadle Gabriely Filippi

O dětech a především o nás, o rodičích

O filozofii života, světlé budoucnosti, prosperující planetě a zdravých lidech (ze Svatojánu)

Comments

comments