Do lesní školky pro přirozený rozvoj a vzdělání

Koncem minulého roku jsme se štábem TV Natura navštívili jednu z nejstarších lesních mateřských škol v Praze, abychom sobě i divákům přiblížili téma lesního školství – inspiraci z Dánska, která se již několik desetiletí úspěšně rozvíjí po celé Evropě. Logický výběr padl na DLK V mechu a kapradí v Klánovicích – lesní školku, která je mi nejblíž a kde trávím s dětmi mnoho času jako jejich průvodce…

 

Vítejte „V mechu a kapradí“

Lesní mateřská škola není pouhým hlídáním dětí v přírodě, ale plnohodnotnou alternativou ke klasickému předškolnímu vzdělávání. Velký důraz se klade na pobyt dětí v přírodě, u lesa nebo přímo v lese, kde děti tráví většinu času. Odpočinek dětí probíhá v zázemí, které může mít různé podoby. V mechu a kapradí takové zázemí představuje chatka, jinde to může být jurta nebo maringotka. Dalšími pomocnými stavbami může být týpí nebo v našem případě prostorný altán. A jako základ – krásná zahrada.

„DLK V mechu a kapradí jsme založili s mojí manželkou v roce 2012. Důvodem bylo to, že jsme chtěli pro našeho syna kvalitní předškolní vzdělávání a velice nás oslovila myšlenka lesních školek, kde se nám líbila skutečnost, že se děti vzdělávají v přirozeném prostředí,“ říká zřizovatel DLK V mechu a kapradí Tomáš Frieb a dodává: „Dětský lesní klub funguje celoročně, což znamená, že jsme tady od podzimu do jara a přes léto máme příměstské tábory. Snažíme se uplatňovat komunikační metodu Respektovat a být respektován a klademe velký důraz na interakci dětí a přírody.“

DLK V mechu a kapradí navštěvují děti ve věku 3 až 6 let. Skupinu maximálně šestnácti dětí provází dva dospělí průvodci.

 

A jak vlastně probíhá takový normální školkový den?

„Ráno se s dětmi scházíme po půl deváté v komunitním kruhu, kde se společně přivítáme a povíme si, co nás ten den čeká,“ vysvětluje lektorka DLK V mechu a kapradí Monika Váňová. „Na kruh navazuje řízená činnost, která probíhá přímo v kruhu, na zahradě nebo v altánu a trvá asi hodinu. Po řízené činnosti svačíme a pak vyrážíme do lesa.

 

 

V naší lesní školce dáváme velký důraz nejen na řízenou činnost, ale i na volnou hru, která probíhá jak na naší zahradě, tak především v lese. Chodíme s dětmi na stejná místa, aby mohly pokračovat v započaté hře, budovat si tato místa, nějak je vylepšovat, případně vymýšlet novou hru. Stejně tak odpoledne pozorujeme dětskou volnou hru a nabízíme i alternativní činnost ze své strany. Ale pokud je dětská volná hra pro ně přínosnější, rádi je v tom podporujeme.“

 

Lesní školka není pouhým hlídáním dětí na zahradě

V DLK V mechu a kapradí jsou děti vedeny dle rámcového vzdělávacího programu, který je tematicky vypracován na jednotlivé týdny. Děti jezdí do divadla a na mimoškolní výlety. Předškoláci pracují dle Metody dobrého startu, která má za úkol je připravit na úspěšný vstup do školy.

Největším přínosem lesních školek je to, že dítě je v neustálém kontaktu se živým a vnímá roční cyklus v přírodě. Učí se šetrnému zacházení se vším, co nám příroda dává. V DKL V mechu a kapradí se sází, kompostuje, sbírá se dešťová voda, která se dále využívá třeba k zalévání zahrady nebo k poutavé volné hře.

 

Co vlastně znamená celoroční provoz v kontextu lesní školky?

„Pobyt venku za každého počasí,“ vysvětluje Andrea Čejková, lektorka v DLK V mechu a kapradí, a s úsměvem na tváři zdůrazňuje význam spolupráce s rodiči. „Fungujeme po celý školní rok, to znamená od září až do června, a je důležité tomu přizpůsobit svoji výbavu. Jedná se především o vhodnou obuv a oblečení, které je dobré vrstvit. Každý z nás má svůj úložný box v zázemí, kde je náhradní oblečení a obuv pro případ promočení nebo prudké změny počasí.“

 

 

V rámci celoročního provozu je velmi důležitý nejen správný výběr oblečení, ale také vhodných nápojů a potravin. Jak jistě víme, existují potraviny, které tělo ochlazují a které preferujeme v teplejším ročním období. Jsou to například banány, mandarinky, okurky atd. V zimních dnech se do lesní školky více hodí potraviny, které tělo naopak zahřívají, jako jsou například sušené meruňky, rozinky aj. Totéž platí i pro pitný režim.

 

Společnost založená na pevných pravidlech

U mnoha lidí se pod pojmem „lesní školka“ vybaví místo, kde se pěstují stromky. Jiní, více zasvěcení do tématiky, jsou ovlivněni různými mýty a někdy strachem, že se dítě v lesní školce může zranit, nebo třeba i ztratit. Jak s tímto pracují v DLK V mechu a kapradí?

„Aby bylo prostředí naší školky co nejbezpečnější, máme s dětmi dohodnutá pravidla pro pohyb na zahradě a v lese. Pokud se tyto pravidla dodržují, žádné nebezpečí pro děti nehrozí,“ říká Monika. „Uvedu příklad. Pro pohyb v lese máme nejdůležitější pravidlo, že jsme na dohled a na doslech. Po cestě máme čekací místa, kde na sebe vždy čekáme, společně se tam sejdeme a až pak vyrážíme dál.“

 

 

„Je pro nás velmi důležitá vzájemná důvěra, a to jak od nás lektorů k dětem, tak naopak od dětí směrem k nám,“ vysvětluje Andrea. „Pokud budu souhlasit s tím, že si někdo bude hrát s nožem, budu důvěřovat, že to zvládne. Pokud ne, vyjádřím svoji obavu a společně domluvíme možnosti této hry nebo činnosti.“

 

Dopřejte dětem kontakt s přírodou!

Věřím v zázračnou moc přírody, které jsme součástí a která je součástí nás. Věřím v to, že právě v prostředí přírody probíhá přirozený rozvoj člověka a dochází k nastavení těch správných životních hodnot.

Voďte děti do přírody, ať už do lesní školky nebo třeba na společné procházky do lesa:)
Více o DLK V mechu a kapradí najdete na stránkách www.vmechu.cz a na facebookovém profilu Dětský lesní klub V mechu a kapradí. Podrobně k tématu lesních školek na stránkách Asociace lesních mateřských škol ČR.

 

 

Reportáž o DLK V mechu a kapradí najdete na programu TV Natura nebo také zde 🙂

 

Autor: ilh
Foto: archiv UvědomělýRodič.cz

Comments

comments

Napsat komentář