Život EKO*LOGICKY. Pár jednoduchých tipů a ještě něco navíc

Život každého z nás je otázkou jeho vlastních priorit. Jeden zvolí rušný život velkoměsta a naplno si užívá všeho, co mu přináší. Druhý vymění město za odlehlý kousek přírody a třetí úspěšně kombinuje obě varianty. Ale nehledě na naši volbu všichni žijeme na stejném místě – na planetě Zemi, dýcháme jeden vzduch, pijeme jednu vodu a krmíme se z jedné půdy.

 

Bylo by proto zcela logické očekávat od každého člověka, člověka rozumného, že se bude o svůj domov starat a přistupovat k němu jako k živé bytosti (a Země původně je harmonicky vyvážený komplex všeho živého). Protože nakonec bude úplně jedno, jak velký dům vlastníte, jaké auto řídíte, kolik máte titulů a jak velký kus světa jste procestovali.

Bohužel se ale většina moderních lidí nechala zlákat vydobytky civilizace a zdánlivým, nekonečným blahobytem, který nám dnes a denně předhazují reklamy, a zodpovědnost vůči svému „velkému domovu“ odložila stranou. Zdá se, že většina z nás žije v domnění, že obchody budou stále plné, že z kohoutku stále poteče pitná voda a že čistý vzduch (který už zdaleka není čistý), plyn a další zdroje tady budou donekonečna nehledě na naše počínání. Je to fikce! A čím dřív si to člověk uvědomí, tím více šancí má na záchranu.

Smyslem tohoto článku není zastrašit, ale připomenout určité okamžiky a navrhnout alternativu, která dokáže eliminovat naši ekologickou stopu. A pokud se vám tento text bude zdát příliš reklamní, máte pravdu. Protože vlastně je reklamou – reklamou zdravého, zodpovědného životního stylu v harmonii s přírodou.

 

Není chemie jako chemie

Často vzpomínám na své středoškolské hodiny chemie a na tu tíhu a trápení, které mi vnášely do života. Probíraná látka mi často nedávala smysl, ve vytváření chemických vzorců jsem neviděla žádnou perspektivu, nejaplikovanější studijní metodou bylo bezduché šprtání. Nebyla jsem jediná. A teď, z pohledu již dospělého člověka si říkám, jaká je to škoda. Vždyť chemie je všude kolem nás! A kdyby se koncepce výuky zaměřovala nikoliv na to, jestli dokážeme správně reprodukovat ten či onen vzorec, ale na uvědomování si veškerých souvislostí, možná by náš život byl přirozeně ekologičtější.

Chemie není dobrá ani špatná, jen různě působí v určitém prostředí a za určitých okolností. A bohužel právě chemie je čím dál víc zneužívána na úkor lidského zdraví a společně s produkovaným odpadem představuje snad největší hrozbu pro naši planetu.

 

Fotolia_59162209_L_Sergey Nivens_1

 

Jak tedy může obyčejný člověk přispět k lepší ekologické situaci? Tady je několik jednoduchých tipů…

 

Každodenní potřeby – mýdlo, hygienický papír, obaly

Každý z nás denně přichází do styku s nejrůznějšími potřebami, které se samozřejmě subjektivně liší. Ale asi se nezmýlím, když řeknu, že každý moderní člověk včetně dětí alespoň jednou za den použije mýdlo, hygienický papír a „vyprodukuje“ nějaký ten obal.

Co je špatného na mýdle a toaletním papíru? Tak třeba to, že běžná mýdla (nemluvě o sprchových gelech!) nejmenovaných značek obsahují řadu nadbytečných složek, které v mýdle vůbec být nemusí, ale které mohou pronikat do našeho těla, zůstávají v odtékající vodě a neblaze ovlivňují okolní prostředí. Na výrobu bílého, hebkého a voňavého hygienického papíru je zapotřebí největší množství nového papíru (asi 60 %), který rovnou končí v toaletní míse. K tomu přidejte pozůstatky z procesu bělení a parfemaci, která taktéž směřuje do odpadních vod, a všechno vynásobte počtem obyvatel třeba jenom Evropy.

 

P1090374_1

 

Jako alternativa se nabízí jednoduché přírodní mýdlo vhodné pro celkovou hygienu. Čím méně složek výrobek obsahuje, tím je to lepší. A nemusíte se děsit – přírodní mýdla mohou mít překrásné něžné aroma, nebo mohou parfemaci zcela postrádat, což je nejvhodnější variantou pro alergiky a citlivé osoby. Můžete sáhnout po přírodních mýdlech v obchodech, jsou dražší i levnější varianty. Ale nenechte se odradit cenou: přírodní mýdla sice jsou o trochu dražší, ale většinou vydrží déle než běžné mýdlo. Nebo si můžete zkusit mýdlo vyrobit sami anebo použijete mýdlové ořechy, které jsou přírodním zdrojem saponinu.

Drahý hygienický papír můžeme lehce zaměnit recyklovaným toaletním papírem (pozor, i recyklovaný papír může být měkký a několikavrstvý!). Opět existuje více variant a je na každém, aby si je vyzkoušel a našel pro sebe tu nejvhodnější. Nedělám si iluze, že by se tento typ papíru vyráběl „bez chemie“. Rozhodně však obsahuje méně nadbytečných složek a je menší zátěží pro okolní prostředí.

 

_400x265_dsc_7158_www2

 

A obaly? Tak z těch se dusíme už teď. Tragédií je, když obaly netřídíme. Takže první variantou, která se nabízí, je obaly podle možnosti třídit a dále pokusit se je omezovat například tím, že budeme nakupovat nebalené potraviny. Ráda bych zde zmínila čím dál populárnější bedýnkový obchod (např. svetbedynek.cz), projekt bezobalu.org nebo nákup potravin u svého farmáře. Přítomnost plastových lahví v odpadu můžeme snížit užíváním pitné vody z kohoutku, která je mnohem chutnější a výživnější než řada balených vod. V této souvislosti nemohu opomenout skvělou knihu pro inspiraci Domácnost bez obalu od propagátorky bezobalové domácnosti Bey Johnsonové.

 

Uklízíme účinně a šetrně

Všimli jste si toho, že úklid domácnosti se v poslední době stal nudnou nezáživnou činností, na kterou zbývá čím dál méně času? Alespoň se tak lidem prezentuje. Zároveň se nabízí široké spektrum výrobků, které vše bleskurychle a bez zbytečné námahy vyřeší. Spotřebitele pak většinou nezajímá, co prostředek obsahuje, hlavně že je efekt a nízká cena (platí také pro praní).

A opět jsme u chemie, tentokrát u té, která dokáže silně negativně ovlivňovat lidský život. Jakoby neviditelně, ale pomalu a jistě. A pokud někdo spoléhá na to, že mu o tom výrobce řekne nebo že by pak prostředek nebyl v reklamě nebo na regálu, dělá chybu. Velkospolečnostem totiž záleží především na vlastním výdělku a na tom, aby konečná cena výrobku byla co nejnižší. Jakou chemickou kombinaci pak můžeme očekávat za co nejnižší cenu?

 

11_cs_1

 

Já osobně volím cestu svých prababiček a při úklidu používám především vodu, sodu a jablečný ocet. Dle potřeby přidávám obyčejné mýdlo na praní, extrakt z mýdlových ořechů a éterické oleje. A víte, jak je to zajímavé? Úklid je pak činností, při které jste alchymistou, který vytváří nejrůznější kombinace, pozoruje jejich účinek, dle potřeby dotahuje detaily, ale hlavně nevypouští do vzduchu a do vody jedy. Kromě toho šetříte svoje peníze.

Pokud nemáte dostatek času na to, abyste si s úklidem „pohráli“, existuje řada výrobců ekologické drogerie, kterou zakoupíte jak v bioobchodech, tak na internetu nebo v obchodním řetězci DM. Já osobně preferuji a všem vřele doporučuji českou značku Yellow and Blue od společnosti Tierra Verde, která nabízí široké spektrum úklidových a pracích prostředků většinou na bázi výtažku z mýdlových ořechů, nebo produkty další české značky Feel Eco. Jedná se o cenově dostupné, účinné a k přírodě šetrné výrobky z rukou skvělých, zdravě smýšlejících lidí.

 

Ženské téma

Na závěr bych se chtěla obrátit na ženy, které během „svých dní“ používají menstruační vložky a tampony. Přemýšlely jste někdy nad tím, jaké chemické látky se používají při jejich výrobě? Jak působí na naše orgány a na sliznici, která všechno vstřebává jako houba a posílá rovnou do krve? Kolik použitých vložek nebo tamponů vyprodukujete během jednoho cyklu, za rok, za deset let? Kolik za ně utratíte?

Z vlastních zkušeností a ze zkušeností svého okolí vám nabízím skvělou alternativu v podobě menstruačního kalíšku. V žádném případě se nejedná o novinku – mnoho českých žen kalíšek používá již řadu let, jen ho nevidíme v reklamě, což je důkazem toho, že ne všechno, co je dobré, musí být v televizi a naopak.

 

22_cs_1

 

Mezi největší výhody menstruačního kalíšku patří jeho nezávadnost pro ženské tělo, spolehlivost a dlouhá životnost (jeden kalíšek můžete používat až deset let). Navíc výrazně šetříte životní prostředí a vlastní peníze. Aplikace kalíšku je velice snadná a je otázkou cviku. Celkové pocity jsou PŘÍMO SKVĚLÉ, obzvlášť během horkých letních dní.

Na českém trhu najdete několik výrobců menstruačních kalíšků. Moje první zkušenost začala s výrobkem Gaia Cup od již zmíněné společnosti Tierra Verde, kde součástí základního balení je i pratelná intimní vložka z biobavlny. Další intimky si můžete přikoupit ve zvláštním balení po 4 ks. Momentálně vlastním a aktivně používám kalíšek Mooncup, s nímž jsem dosáhla maximální spokojenosti. Více informací o kalíšku najdete třeba na webu www.kalisek.cz.

 

Každý člověk může měnit svou ekologickou stopu

Když od někoho slyším frázi „sám svět nezachráním“, hned mu začnu oponovat. Protože kdyby se každý rozhodl pro malou změnu, třeba alespoň v těchto pěti bodech, svět by mohl vypadat jinak. A může! Jde jen o přání vnímat, analyzovat a něco udělat.

Je to samozřejmě velice složité téma, lidstvo ušlo dlouhou cestu a každý proces vyžaduje čas a úsilí. Navíc je tady ohromné množství silných vlivů, pro které je návrat člověka k přirozenému a soběstačnému způsobu života něčím zcela nežádaným. Ale je důležité, abychom si uvědomovali, že každý člověk může měnit svůj život, ať už prostřednictvím dílčích krůčků, anebo komplexněji.

Jako nejzdárnější komplexní variantu vnímám projekt rodových statků, kterým bude věnován jeden z následujících článků.

 

PS: vaše případné dotazy k jednotlivým tématům ráda zodpovím v komentářích nebo ve zprávách na facebookovém profilu UvědomělýRodič.cz.

 

Autor: ilh

Foto: Fotolia.com/Givaga, Fotolia.com/Sergey Nivens, uvedomelyrodic.cz, bezobalu.org, tierraverde.cz

 

Mohlo by vás zajímat:

Kniha jako lék, rádce i inspirace

V čem spočívá tajemství šťastného a naplněného života v dostatku?

O síle lidského ZÁMĚRU. Jak uskutečnit své sny a přání

KNIHA ŽIJTE DLOUHO, ŽIJTE AKTIVNĚ

O dětech a především o nás, o rodičích

Kateřina Juřenčáková: „Pokud ženám neumožníme přirozené, vědomé porody, přijde náš svět o víc, než si dokážeme představit.“

Comments

comments

One thought on “Život EKO*LOGICKY. Pár jednoduchých tipů a ještě něco navíc

Napsat komentář